makbul duaların sırları

Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz makbul olan bazı duaları bizlere açıklamıştır.Bunların dördü şunlardır:

bir müslümanın başka bir müslüman arkasından yaptığı dualar
böyle bir dua, kendisine dua edilen kişi orda bulunmadığından dolayı gerçekten samimiyetle yapılan bir duadır.Ayrıca başkasının onu Allah Teala'ya hayırla anması onun iyi bir insan olduğunu da gösterir.

[COLOR=ebeveynin çocukları için yaptığı dua
bir insan için anne babasından daha samimi ve içten dua eden insan bulunamaz.onların dualarında hiçbir gösteriş yoktur.tamamen gönüllerinden gelerek dua ederler.Allah da anne babasını memnun etmiş onlara elinden gelen hizmeti göstermiş gerektiğinde sırtında bile taşımış evlat için yapılan duayı kabul eder.

misafirin ev sahibi için yaptığı dua
misafir de evinde kendisine ikram edip ağırlayan, en iyi yemeklerle sofra kuran, malından fedakarlık eden, onu rahat ettirmeye çalışan memnun etmek için elinden gelen hizmeti yapan ev sahibinden duyduğu memnuniyeti Allah'a arz eder, onun iyiliğini ister. Allah da bu duayı kabul eder.

mazlumun duası
mazlumun gördüğü zulüm sebebiyle yaptığı dua kalbinin derinliklerinden gelir. duası gözyaşlarına karışır çoğu kez. duasıyla Allah Teala arasında bir perde olmaz. ahı çoğu kez kendisine zulmedeni dünyada yakalar. atalarımızın dediği gibi hiç kimsenin ahı yerde kalmaz. etrafımızda güçsüz ve zayıfları ezen nice insan görürüz. ama bir müddet sonra hiç ummadıkları bir darbe yiyerek yere yıkılırlar. zira su testisi su yolunda kırılır... 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !